
Wartość tego strategicznego wydarzenia jest obok wstąpienia do Unii Europejskiej cywilizacyjnym kamieniem milowym dla Polski. Dziś w dobie agresji Rosji przeciw Ukrainie nikogo nie trzeba przekonywać jak ważny jest sojusz NATO. Dla nas, krajów Regionu Morza Bałtyckiego to szczególnie ważny aspekt bezpieczeństwa regionu, w którym zarówno Finlandia i Szwecja przystąpiły do NATO. Udział w Sojuszu NATO to również dostęp do wiedzy, technologii i edukacji.
W dobie nowej architektury bezpieczeństwa energetycznego w Regionie Morza Bałtyckiego wzrasta rola i znaczenie Sojuszu. Pamiętajmy, iż niepodległość, wolność i demokracja oraz bezpieczeństwo to wartości, o które musimy dbać i szanować. Wśród zainteresowań naszego Instytutu bezpieczeństwo Morza Bałtyckiego jest jednym z głównych strategicznych obszarów analiz oraz rekomendacji. Energetyka morska na Bałtyku, obszar morskiej infrastruktury krytycznej, przemysł stoczniowy, transport morski oraz bezpieczeństwo rybołówstwa to klimat biznesowy gospodarki morskiej. To zatem sprawa rozwoju gospodarczego Polski. Nasi eksperci uczestnicząc w konsultacjach, konferencjach związanych z bezpieczeństwem kanałów energetycznych Morza Bałtyckiego podkreślają, iż ocena atrakcyjności oraz zainteresowania inwestorów jest coraz bardziej związana z geopolitycznym ryzykiem.
Polecamy odsłuchanie wywiadu z Janusz Reiter Ambasadorem Polski w USA w latach 2005–2007, współzałożycielem BETI, którego udzielił w dniu wczorajszym w radiu RMF FM. Oto cytat z wywiadu: "Trumpa nie da się przeczekać. Za cztery lata świat, w którym żyjemy, może być nie do poznania. Musimy go kształtować razem z USA" - mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Janusz Reiter.
Link do wywiadu: https://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/popoludniowa-rozmowa/news-byly-ambasador-polski-w-usa-trumpa-nie-mozna-przeczekac,nId,7928629#crp_state=1
fot. 12 marca 1999 r., Independence, od lewej: Madeleine Albright, sekretarz stanu USA, oraz ministrowie spraw zagranicznych Polski – Bronisław Geremek, Czech – Jan Kavan i Węgier – János Martonyi podpisują dokumenty przystąpienia do NATO. Jakub Ostałowski / Forum