
Po kolejnych atakach na kable podmorskie na Bałtyku jest oczywiste, że państwa Regionu Bałtyckiego, UE i NATO muszą zmienić dotychczasowe podejście do ochrony morskiej infrastruktury krytycznej. Dotychczasowe prawo morskie, regulacje krajowe, instytucje, procedury nie były przygotowane ani do właściwego monitoringu, ani ochrony, ani reagowania, ani karania za morskie akcje sabotażowe. Nie bez przyczyny więc właśnie w ten czuły punkt skierowane zostały ataki.
W ramach jednego z trzech programów flagowych BETI - Klinika transformacji energetycznej, podjęliśmy natychmiastowe działania, mające na celu zidentyfikowanie najsłabszych punktów i barier oraz przygotowanie rozwiązań naprawczych. W ramach projektu "bezpieczna infrastruktura morska", wraz z ekspertami z którymi współpracujemy przedstawiliśmy podczas Morskiego Zespołu Parlamentarnego wyniki wstępnych analiz i założenia państwowej strategii bezpieczeństwa fizycznego i cybernetycznego infrastruktury morskiej. Rozpoczęliśmy również dialog z najwyższymi przedstawicielami rządu oraz kluczowymi interesariuszami, w celu wypracowania najlepszych rozwiązań.
Dokładamy wszelkich starań, aby odpowiednie regulacje, systemy organizacyjne, procedury i działania projektowe zostały wdrożone, były efektywne i jednocześnie nie wpływały istotnie negatywnie na budżety i harmonogramy rozwijanych obecnie inwestycji.