Europejczycy nadal popierają działania na rzecz klimatu i transformacji energetycznej. Coraz częściej jednak oczekują konkretnych efektów i większej przejrzystości polityki klimatycznej.
Takie wnioski płyną z trzeciej edycji międzynarodowego badania
Fundacji e.on, przeprowadzonego we współpracy z instytutem Civey. Sondaż objął dziewięć państw (Czechy, Francję, Hiszpanię, Holandię, Niemcy, Szwecję, Wielką Brytanię, Włochy oraz Polskę).
Jak pokazuje raport, aż 75% ankietowanych domaga się regulacji cen energii, co świadczy o potrzebie zrównoważenia polityki klimatycznej mechanizmami osłonowymi.
Choć większość respondentów w Europie popiera międzynarodową współpracę klimatyczną, w Polsce aż 54% badanych chce wycofania się z globalnych porozumień – to najwyższy wynik w UE. Jednocześnie rośnie oczekiwanie, by to krajowy rząd podejmował bardziej zdecydowane działania na rzecz klimatu. Polacy coraz częściej postrzegają swoje państwo jako aktywnego gracza transformacji. W 2025 roku odsetek respondentów, którzy widzą Polskę jako lidera energetycznej zmiany, wzrósł aż o 34 punkty procentowe.
„Wyniki najnowszego badania pokazują, że nasz kraj wyróżnia się obecnie jako jeden z najbardziej zaangażowanych uczestników europejskiej transformacji energetycznej” - podsumowuje badanie w Polsce Andrzej Modzelewski, CEO E.ON Polska i Fundacja E.ON w Polsce.
Pomorze stoi przed historyczną szansą, by stać się centrum transformacji energetycznej i gospodarczej Polski oraz Europy Północnej. Dysponujemy wyjątkowym potencjałem Morza Bałtyckiego, rozwiniętą infrastrukturą i przedsiębiorczym społeczeństwem. Odpowiednio ukierunkowana transformacja nie tylko zabezpieczy naszą przyszłość energetyczną, ale również wzmocni konkurencyjność gospodarczą Pomorza i całego kraju. Dlatego, Bałtycki Instytut Transformacji Energetycznej przyjął Dekalog Transformacji Energetycznej i Gospodarczej Pomorza jako fundament działań, które uczynią Pomorze liderem polskiej i europejskiej transformacji gospodarczo-energetycznej.
Dekalog Transformacji Energetycznej i Gospodarczej Pomorza:
1. Transformacja energetyczna Pomorza będzie napędem wzrostu gospodarczego i budowy konkurencyjności Polski i Europy.
2. Pomorze będzie liderem zrównoważonego wykorzystania potencjału Morza Bałtyckiego.
3. Pomorze stanie się kluczowym filarem nowoczesnego i bezpiecznego miksu energetycznego Polski.
4. Współpraca w regionie Morza Bałtyckiego jest kluczowa dla naszej przyszłości.
5. Będziemy budować szerokie poparcie społeczne i polityczne w Regionie Bałtyckim dla transformacji energetycznej, która musi być nie tylko fundamentem zdrowej gospodarki, ale i zdrowego społeczeństwa i środowiska.
6. Polityka klimatyczna Europy musi wspierać innowacje i konkurencyjność, a nie osłabiać gospodarkę.
7. Przemysł i lokalne firmy muszą skorzystać na transformacji – stawiamy na localcontent.
8. Pomorze będzie liderem w rozwoju zielonego ciepła i zeroemisyjnego transportu.
9. Uprościmy regulacje i przyspieszymy decyzje inwestycyjne na Pomorzu.
10. Stworzymy trwały mechanizm finansowania transformacji Pomorza.