
to nowe wydarzenie, które po raz pierwszy odbyło się w Gdańsku w dniach 26-28 marca 2025 r. w Centrum Wystawienniczo- Kongresowym Amberexpo. Nowoczesna przestrzeń targowa pozwoliła na zaprezentowanie oferty największych przedsiębiorstw szeroko rozumianej branży energetycznej oraz branż pokrewnych wspierających sektor energetyczny. Konferencja towarzysząca PowerConnect odbyła się pierwszego i drugiego dnia targów. Jej agenda została podzielona na pięć sekcji: Transformacja, Gospodarka, Polityka, Infrastruktura i Efektywność. Do dyskusji zostali zaproszeni eksperci i praktycy, ale też reprezentanci administracji lokalnej i centralnej, przedstawiciele think-tanków i akademicy.
Założyciele Fundacji BETI wzięli udział w kilku panelach dyskusyjnych. Oto kilka wypowiedzi:
Panel: „Transformacja energetyczna vs uzależnienie od dostaw z zagranicy. Jaki model rozwojowy wybrać dla Polski?”
- Najważniejsze wyzwania transformacji energetycznej dla Polski to skuteczne działania w kierunku z bilansowania już dostępnych źródeł energii z wiatru, słońca i źródeł konwencjonalnych. Nadwyżki powinny być sprzedawane i tym powinny zająć się spółki takie jak Energa Operator. Do tego potrzebne są magazyny energii oraz interkonektory z przyjaznymi państwami nadbałtycki. Zatem, należy inwestować w magazyny, bezpieczną digitalizację i optymalizację, w kontekście regionalnym. Ponadto, jesteśmy zbyt uzależnieni od chińskich dostawców, producentów. Chiny produkują ponad 80% światowych paneli fotowoltaicznych i kontrolują cały łańcuch dostaw. Polska, podobnie jak cała Europa, jest w znacznym stopniu uzależniona od Chin w zakresie części do inwestycji w odnawialne źródła energii, surowców krytycznych oraz technologii magazynowania energii. Od lat trwają próby dywersyfikacji łańcucha dostaw dla energetyki jednak Chiny nadal mają tu dominującą pozycję w kontekście światowym. Energa silna na Pomorzu to firma, która wykorzystując kompetencje może być wehikułem wielu działań i projektów rozwojowych w regionie Pomorza. Znacząco wzrasta zapotrzebowanie na kadry związane z energetyką. Polska branża energetyczna stoi także przed ogromnym wyzwaniem związanym z niedoborem wykwalifikowanych specjalistów. Transformacja energetyczna, rozwój OZE oraz planowane inwestycje w energetykę jądrową zwiększają zapotrzebowanie na kadry w sektorze energetycznym.
Nagranie video z dyskusji:
Panel: „Rola Pomorza w polityce przemysłowej Polski”
- W kontekście procesów transformacji powinniśmy się koncentrować na perspektywie regionalnej. Beti powstało po to by rola Pomorza była zauważona bo będzie coraz bardziej istotna. Powstał Zielony pakt dla Pomorza jako strategia wygrywająca. Tu będzie produkcja energii i tu powinna być konsumpcja np. pod CPD. Zainicjowaliśmy Pomorską Koalicję w tym zakresie, a niebawem będziemy tworzyć „białą księgę” dla tego projektu wspólnie z Energa Operator.
Panel: „Digitalizacja sektora energetycznego”
- Obserwujemy na rynku energetycznym w EU wielkie przyspieszenie postępu cyfryzacji, to m. in. nowe formy bilansowania oraz VPP czyli Virtual Power Plant. Coraz dynamiczniej widzimy ten proces w Polsce, szczególnie u nowych graczy rynkowych. Zaraz będziemy obserwować strategiczną grę o wartość rynku czyli "Attackers" vs "Incumbents". Attackersi w EU wygrywają skutecznie właśnie strategią cyfryzacji w podejściu do klienta, łączeniu rozproszonego systemu OZE. Nowym modelom tradingu energią z wykorzystaniem AI, pochodnych produktów energetycznych opartych na magazynowaniu energii. Zmienia się model rynku energetycznego, stymulowany postępem technologii OZE, BESS, TESS oraz regulacjami. Tak jak zmienił się model rynku telekomunikacyjnego czy rynku finansowego rujnując pozycję monopolistów – tzw. zasiedziałe podmioty czyli Incumbents tracą swoje pozycje i przechodzą do historii - rynek zawsze wygrywa i miejmy nadzieję, że tak będzie w Polsce. Incumbents bowiem nie nadążają za postępem, tkwią są w przekonaniu, iż ochronią pozycję swojego modelu biznesowego, mrożeniu cen czy wspieraniu kopalń. Te renty monopolistyczne usypiają monopolistów i ich zdolność do innowacji. Płacą za to konsumenci. Ostatnie lata w Polsce zahamowały rozwój rynku i dlatego mamy ceny energii tak wysokie. Mamy na dachach ludzi wielkość mocy PV niemal trzech elektrowni Bełchatów. Jaki to daje wpływ na dekarbonizację? Tylko cyfryzacja może stworzyć z tego potencjału prosumentów moc zdolną zmienić rynek z fazy koncentracji na generacji na fazę optymalizacji. Musi się też zmienić model zarządzania monopolem naturalnym jakim są sieci energetyczne zarówno krajowy TSO jak i na poziomie regionów czyli OSDp. W tym zakresie czeka nas rewolucja regulacyjna (Dyrektywa UE 2019/944). Wielki rozwój OZE a szczególnie PV wprowadza model rozproszony i potrzebę bilansowania na poziomie regionów. Z jednej strony polskie państwo dotuje rozwój przydomowej PV a z drugiej strony niewydolna infrastruktura, niezdolna do bilansowania prowadzi do masowych wyłączeń tych instalacji i to w czasie kiedy świeci największe. Skala nierynkowego rozdysponowania mocy z PV jest tragicznym dla prosumentów podsumowaniem braku cyfryzacji, zdolności bilansowania, braku warunków na rozwój magazynowania. Obnaża to skalę luki zapaści technologicznej i organizacyjnej TSO, OSDp to jest temat na pilną naprawę dla regulatora i władz. Trzeba również pamiętać, że potrzebujemy bezpieczeństwa energetycznego od poziomu inwertera do całości systemu energetycznego. Musimy wprowadzić wysokie standardy systemów cyfrowego bezpieczeństwa bowiem całość systemu energetycznego to dziś w obliczu wojny w Ukrainie infrastruktura krytyczna.