
Rektorzy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego, należących do Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita oraz przedstawiciele pomorskiego środowiska gospodarczego będący członkami Konwentu Gospodarczego przy Związku Uczelni Fahrenheita w dokumencie uznają, że innowacje, digitalizacja energetyki, komputery kwantowe i zielona energia to symbole przyszłości regionu. Wspólne wysiłki mają przyczynić się do zbudowania silnego ekosystemu, który nie tylko przyciągnie inwestycje, ale także umożliwi długofalowy rozwój pomorskiej gospodarki opartej na wiedzy i technologii.
Podczas wystąpień posiedzenia, które odbyło się 9 kwietnia br. w siedzibie Stoczni CRIST S.A., lidera w budowie wyspecjalizowanych jednostek związanych z morzami i oceanami:
Ważnym punktem programu było także przyjęcie treści apelu członków Konwentu Gospodarczego przy FarU o oczyszczenie i ochronę wód Bałtyku, popierający Stanowisko Komisji Klimatu i Środowiska oraz Komisji Spraw Zagranicznych Senatu RP w sprawie bezpieczeństwa i ochrony wód Morza Bałtyckiego przyjęte w Gdyni dnia 2 września 2024 roku.
Pomorskie środowiska gospodarcze i naukowe deklarują tym samym wspólne działania, m.in. w zakresie monitorowania zanieczyszczeń, opracowywania technicznych metod utylizacji broni chemicznej oraz budowy autonomicznej platformy do inspekcji morskiej infrastruktury krytycznej. W apelu podkreślono także gotowość gdyńskiej Stoczni CRIST S.A. do natychmiastowego przystąpienia do realizacji jednostek do wydobywania i utylizacji broni chemicznej zalegającej dno Bałtyku.
Wiecej:
https://faru.edu.pl/pl/apel-czlonkow-konwentu
Foto: Gregmar