Nazwa Fundacji zobowiązuje. Dzisiaj Bałtyk i woda w centrum uwagi!
22 marca to szczególny dzień dla wszystkich, którym leżą na sercu losy Bałtyku. To właśnie dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego, ustanowiony przez Komisję Helsińską w 1997 roku. Losy Bałtyku są także w naszych rękach, a warunkiem poprawy stanu Morza Bałtyckiego są wspólne działania i zaangażowanie zarówno rządzących, jak i mieszkańców wszystkich krajów nadbałtyckich.
Warto zatem dzisiaj przypomnieć, że aż 18% powierzchni dna Bałtyku to tak zwane „martwe strefy” pozbawione tlenu, gdzie większość stworzeń morskich nie jest w stanie przetrwać.
Zagrożenie dla poprawnego funkcjonowania ekosystemu Bałtyku stanowią między innymi:
- przyspieszenie i aktywowanie pewnych negatywnych procesów (np. eutrofizacji- wzrost trofii czyli żyzności wód) powoduje powstawanie zakwitów cyjanobakterii (sinic);
- działalność człowieka na morzu, zalegające na dnie Morza Bałtyckiego niewybuchy, amunicja i broń chemiczna, działalność wojskowa;
- globalne zmiany klimatu – Morze Bałtyckie jest specyficznym akwenem niezwykle wrażliwym na wahania temperatury, którego zasolenie uzależnione jest od zjawisk naturalnych powodujących dopływ wód z Atlantyku;
- gatunki obce, które mogą stać się inwazyjnymi.
22 marca to także Światowy Dzień Wody, która ma kluczową rolę w naszym codziennym życiu. Dostęp do wody jest prawem człowieka. Jednak 2,2 miliarda ludzi żyje bez dostępu do bezpiecznie zarządzanych źródeł wody pitnej, co ma katastrofalne skutki dla ich życia i całego społeczeństwa.
Tegorocznym hasłem przewodnim jest “ochrona lodowców”. Dlaczego właśnie one?
Kluczowe komunikaty na Światowy Dzień Wody 2025 przedstawione przez ONZ:
- Lodowce topnieją szybciej niż kiedykolwiek. Gdy planeta staje się gorętsza z powodu zmian klimatycznych, nasz zamarznięty świat kurczy się, co sprawia, że cykl wodny staje się bardziej nieprzewidywalny i ekstremalny.
- Rekolekcje lodowcowe zagrażają dewastacji. Dla miliardów ludzi przepływy wody roztopowej zmieniają się, powodując powodzie, susze, osuwiska i wzrost poziomu morza oraz niszczące ekosystemy.
- Ochrona lodowców jest strategią przetrwania. Musimy współpracować, aby zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i zarządzać roztapiającą się wodą w sposób zrównoważony dla ludzi i planety.
I jeszcze jedno!
⏰ Dzisiaj, 22 marca, o godzinie 20.30 rozpocznie się akcja Godzina dla Ziemi. W geście solidarności z ideą ochrony planety, światła i iluminacje zgasną na 60 minut.
Przyłączysz się, zgasisz dzisiaj światło na godzinę?
A może podpiszesz petycję WWF?
https://lnkd.in/ggVptGt6
fot:
https://lnkd.in/dgUNc_RF