
Otwierając posiedzenie, Przewodniczący Zespołu, senator Kazimierz Kleina wspomniał, że Rada Państw Morza Bałtyckiego to organizacja z wieloletnią tradycją, funkcjonująca od 1992 roku, której rola, z racji obecnej sytuacji międzynarodowej oraz pojawiających się coraz częściej w basenie Morza Bałtyckiego zagrożeń, stale wzrasta.
W spotkaniu wziął udział Grzegorz Stanisławski, współzałożyciel Bałtyckiego Instytutu Transformacji Energetycznej, który podkreślił, iż polska prezydencja powinna zostać przygotowana wspólnie z agendą samorządów i przedsiębiorców Pomorza - największego obszaru gospodarczego w ramach Bałtyku i ogromnego potencjału energetycznego. To tu będzie znajdować się większość mocy zainstalowanej energetyki polskiej, więc bezpieczeństwo energetyczne i ochrona infrastruktury krytycznej powinny być jednym z kluczowych obszarów polskiej prezydencji. Zwrócił uwagę na odrzucenie przez Polskę, mimo znacznych korzyści, udziału w 10-letnim programie rozwoju sieci Unii Europejskiej. W jego opinii brak rozumienia przez Polskę prezydencji jako współpracy w zakresie transformacji energetycznej jest problemem, tym bardziej, że moglibyśmy być tego beneficjentami. Wspomniał też o pozostawianej przez Estonię, od której Polska przejmuje prezydencję, digitalizacji zielonych korytarzy transportowych. Ten dokument powinien zostać wykorzystany przez Polskę jako standard wykluczający statki o nieokreślonych i złych parametrach ekologicznych. Zwrócił uwagę, że jeśli nie zaczniemy działać szybko, stracimy konkurencyjność polskich portów takich jak Gdynia, Szczecin czy Gdańsk.
Katarzyna Barcikowska, od 1 lipca br. przewodnicząca Komitetowi Wyższych Urzędników RPMB przekazała, że większość z poruszanych na posiedzeniu zespołu kwestii znajduje się w programie polskiej prezydencji. Jest on krótki i jedynie awizuje najważniejsze wydarzenia. Przekazała, że kalendarz wydarzeń jest otwarty, zarówno regiony na poziomie lokalnym jak i resorty oraz rozmaite instytucje mogą się w niego włączać. Poinformowała, że w ramach prac Rady Państw Morza Bałtyckiego są już prowadzone i będą nadal kontynuowane przez polska prezydencję niektóre działania, takie jak np. współpraca w zakresie zatopionej amunicji. Inicjatyw jest bardzo wiele, od poziomu unijnego, poprzez lokalny po naukowy. W ramach Rady Państw Morza Bałtyckiego Ministerstwo Przemysłu wraz z Ministerstwem Infrastruktury będą podejmować działania w zakresie współpracy energetycznej. Planowane są wydarzenia i promocja polskich działań. Przewidywany jest również wymiar parlamentarny prezydencji, w oparciu o bardzo dobrą wieloletnią współpracę z Konferencją Parlamentarną Morza Bałtyckiego, strategicznym partnerem Rady Państw Morza Bałtyckiego. Dodała, iż planowana reforma Rady da możliwość otwarcia się na nowe tematy, w tym w szerokim zakresie bezpieczeństwa – energetycznego, ekonomicznego, rewitalizacji zaniedbanych terenów, turystyki oraz budowy odporności w regionie. Dyskusja na ten temat, rozpoczęta przez polska prezydencję będzie kontynuowana w trakcie kolejnych prezydencji.
fot. Senat RP