
Odpowiadając na te potrzeby, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP) wspólnie z Polską Izbą Morskiej Energetyki Wiatrowej (PIMEW) z udziałem BETI, zorganizowała 25 czerwca 2025 roku w Sopocie warsztaty „Offshore bez barier”, towarzyszące Kongresowi Polskie Porty 2030.
Wydarzenie miało charakter praktyczny i skierowane było do przedsiębiorstw zainteresowanych wejściem do łańcucha wartości w sektorze offshore wind. Jak podkreślili organizatorzy, celem warsztatów było nie tylko wskazanie barier, które utrudniają polskim firmom zaistnienie w sektorze, ale przede wszystkim pokazanie, jak je przełamywać.
ARP poprzedziła warsztaty szeroką ankietą wśród przedsiębiorców. Przedsiębiorcy pokazali mnóstwo wyzwań i problemów, jakie wiążą się z udziałem polskich firm w przetargach i zamówieniach offshore.
Z badań i rozmów przeprowadzonych przed warsztatami wynika jasno, że najważniejszą przeszkodą jest słaba wyporność finansowa polskich firm. Nie są one w stanie spełniać rygorystycznych wymogów finansowych ani udźwignąć skali kontraktów offshore'owych. Do tego dochodzi brak wykwalifikowanych kadr oraz konieczność posiadania certyfikacji lub doświadczenia.
Silny nacisk na budowę krajowego potencjału w obszarze morskiej energetyki wiatrowej podkreśliła również Anna Wiosna, Dyrektor Departamentu Rozwoju Przedsiębiorstw ARP i moderatorka warsztatu:
ARP nie ogranicza się do roli instytucji finansującej. – Naszym celem jest także budowanie łańcucha dostaw, kojarzenie firm między sobą, wspieranie ich w wymianie doświadczeń, tworzeniu konsorcjów i zwiększaniu ich siły negocjacyjnej wobec deweloperów – zaznaczył Matracki.
W trakcie warsztatu zaprezentowano wyniki ankiety rejestracyjnej, wskazujące najczęstsze bariery wejścia do sektora. Na tej podstawie ARP zamierza opracować nowe instrumenty wsparcia, w tym rozwiązania systemowe i legislacyjne dotyczące m.in. zabezpieczeń finansowych i mechanizmów płatności.
Wszyscy uczestnicy spotkania oraz osoby, które wypełniły ankietę otrzymały z PIMEW prezentację ze spotkania, fotorelację i link do retransmisji na kanale YouTube PIMEW
Żródła: GospodarkaMorska.pl, PIMEW i BETI
Fot. GospodarkaMorska.pl