
Premier Donald Tusk, w trakcie konferencji EFNI w dniu 15 kwietnia 2025 roku, jasno określił oczekiwania wobec spółek Skarbu Państwa oraz instytucji publicznych: mają one wspierać rozwój krajowego przemysłu, kapitału i miejsc pracy.
Sektor morskiej energetyki wiatrowej (offshore wind) stanowi dziś najlepszy przykład i poligon do wdrażania tych idei. Łączy strategiczne cele państwa w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, innowacyjności przemysłowej i tworzenia miejsc pracy z realnymi możliwościami wzrostu krajowego udziału w łańcuchu dostaw. Polska już dziś odnotowuje pierwsze sukcesy: realizowana jest pierwsza budowa morskiej farmy wiatrowej i szykowane są 3 kolejne, rozwijane są zakłady montażu turbin wiatrowych, trwa produkcja kabli morskich, powstają stacje transformatorowe, budowane są bazy serwisowe, powstał pierwszy port instalacyjny. Polskie firmy odegrały kluczową rolę w przygotowaniu projektów pierwszej fazy wykonując badania i analizy, uzyskując komplety pozwoleń i projektując.Poziom udziału krajowych firm w pierwszej MFW w Polsce sięga 23%, co jak dla pierwszej tego typu inwestycji na rynku jest poziomem dobrym i pokazującym ogromny potencjał polskich przedsiębiorstw.
Jednak ambicje i cele dla projektów II fazy musza być zdecydowanie większe. Pierwsza faza pozwoliła polskim firmom na poznanie rynku i budowę kompetencji.Odpowiedzialna polityka inwestycyjna i właścicielska– realizowana przez spółki Skarbu Państwa w partnerstwie z krajowym przemysłem i usługamiz wykorzystaniem doświadczeń zdobytych w ostatnich latach– powinna spowodować miliardy złotych reinwestowanych w polską gospodarkę, tysiące trwałych miejsc pracy oraz rozwój specjalizacji eksportowych o znaczeniu regionalnym i europejskim.
Polska znajduje się w tej chwili w momencie przełomowym. Faza II rozwoju morskich farm wiatrowych powinna być realizowana w oparciu o zupełnie nową, jasno zdefiniowaną strategię przemysłową, uwzględniającą gospodarcze interesy państwa, a nie tylko wyniki finansowe poszczególnych projektów.
Bałtycki Instytut Transformacji Energetycznej (BETI) jest niezależnym think-tankiem wspierającym rząd, inwestorów i przemysł w realizacji zielonej transformacji gospodarki. BETI współpracuje z rządem, samorządami, inwestorami i przemysłem w działaniach na rzecz rozwoju lokalnych kompetencji i wzmacnianie krajowego łańcucha dostaw.BETI wspiera działania organizacji branżowych takich jak WIH i PIMEW w zakresie promocji localcontent, rozwoju polskich firm i budowy strategii przemysłowej.